Fall Sports Wrap Up

111316-main.jpg
The district is pleased to announce the following student-athletes earned postseason honors for their outstanding performance on the athletic fields this past fall season.  Congratulations to all recipients who have represented the student body in an exemplary fashion:

Girls Cross-Country
New York State Scholar-Athlete Team
Julia Aurandt – All-County, All-League
Madison Delzell – All-County, All-League, State Qualifier
Melody Delzell ¬– All-County, All-League
Allison McGrath – All-League

Boys Cross-Country
 Second Place New York State
Suffolk County Champions
Division IV Champions
New York State Scholar-Athlete Team
League Champions
Steven Beyer – All-Division, All-League
Shawn Bofinger – Fourth Team All-State, All County First Team, All-Division, All-League
Victor Garifo – All-County, All-Division, All-League
Jason Giunta – All-County Third  Team, All-Division, All-League
Ryan Haun – All-Division, All-League
Roger Kauffmann – League VII Coach of the Year
Jacob Ocon – All-Division,  All-League
Rob Vitale – All-Division, All-League

Field Hockey
New York State Scholar-Athlete Team
Kayla Ahern – All-Tournament
Carly Croteau – All-Conference
Emily deOnis – All-Conference
Kelsi LoNigro – All-Division
Jordan Schultz – All-County Honorable Mention
Meghan Smith – All-Conference Goalie Award
Kyla Zapolski – All-County

Football
Division IV Big Four Champions
New York State Scholar-Athlete Team
JT Brine – Second Team All-Division, National Scholar-Athlete, All-Division Academic
Anthony DeNicola – All-County
Dylan Ingber – All-County
 Rob Johnson – All-County, All-Division Academic
Vincent Lombardi – All-Division, All-Division Academic
Dylan Mose – Second Team All-Division
Lukas Olsson – All-Division, All-Division Academic
Chris Pickel –  Second Team All-Division, All-Division Academic
Robert Romano – All-Division
Ka’Sean Watlington – All-Division

Boys Golf
Andrew Galletta – All-League
Ethan Myers – All-League

Boys Soccer
New York State Scholar-Athlete Team
Garrett Busch – All-League
Pat Cahill – All-League
Greg Larsson – All-Conference
Dan Makowski – All-County Academic

Girls Soccer
Section XI Playoff Qualifier
New York State Scholar-Athlete Team
Bridget Fabiani – All-Conference
Kerrigan Miller – All-County
Ryan Reilly – Third Team All-State
Alex Wertz – All-Conference

Girls Swimming
New York State Scholar-Athlete Team
Ally Alliegro – All-League
Julia Horan – All-State - 200 Medley Relay, All-County
Patricia Shiebler – All-League
Mackenzie Thomas – All-State - 200 Medley Relay, All-County

Girls Tennis
Section XI Playoff Quarterfinalists
Section XI Outstanding Sportsmanship Team
New York State Scholar-Athlete Team
Olivia Ingrassia – All-League
Jillian Lessing – All-League
Shannon Pinka – All-League
Lauren Schroder – All-League
Addie Zegel – All-Division

Volleyball
Section XI Finalist
New York State Scholar-Athlete Team
Coach Mulgrave – 2015 Suffolk County Coach of the Year, and Coach of the Year for League VII
Abigail Auwaerter – All-League - League VII
Jessica Childs – All-League - League VII
Emma Davern – Class B All-County Tournament Team, League VII Defensive Player of the Year, All-Classification B
Lauren Hansen – Third Team All-State, Suffolk County Elite Eight, Class B All-County Tournament Team, League VII Player of the Year
Nora Wilke – All-County Academic, All-Classification B
Lauren Wilke – All-Classification B