Many of Bayport-Blue Point School District’s student-athletes earned post-season honors for their outstanding performance in their athletic venues this winter season.  Congratulations to all recipients who have represented the student body in an exemplary fashion:
 
Girls Track
Suffolk County Champions, League Champions
New York State Scholar-Athlete Team

Meg Becker – All-League
Courtney Bofinger – All-League, All-County Academic
Kathleen Cibuls – All-County
Taylor Darby – All-League
Brianna Delzell – All-League
Dariya Dolan – All-League
Cassie Dooley – All-League, All-County Academic
Courtney Dooley – All-State, NY State and Federation Champion, All-County Academic
Annie Loretz – All-League
Stephanie Silver – All-League
Kerri Nickel – All-League
Brigitte Strobl – All-League
Jeami Van Weele – All-League
 
Boys Track
New York State Scholar-Athlete Team
Shawn Bofinger – All-League, 4x400m League Champions
Beau Kraft – League Champion, All-League
Ty Lilly – All-League, 4x400m League Champions
Erick Mello – All-League, 4x400m League Champions
Dan Percival – All-League
Eddie Somerville – 300m League Champion, All-League, 4x400m League Champions
Stefan Stelling – All-League
 
Boys Basketball
Section XI Outstanding Sportsmanship Team
New York State Scholar-Athlete Team

Tyler Grosse – All-League

Matt McKinnon – Academic All-County
Connor Panzner – All-League, All-Conference, All-County

Mike Walker – All-League

 
Boys Bowling
Section XI Outstanding Sportsmanship Team
Justin Karppi – Second team All-League
George Ringer – Second team All-League
Connor Villar – All-League

Girls Basketball
Section XI Outstanding Sportsmanship Team
New York State Scholar-Athlete Team
Paige Faherty – All-League
Emily Toy – All-League
 
Wrestling
New York State Scholar-Athlete Team
Mike Albanese – All-County: 3rd Place
Brandon Croteau – All-County: 3rd Place
Matt Doty – All-County : 2nd Place
Christian Engel – All-County: 3rd Place
Cam Mauro – All-County: 3rd Place
Dylan McGovern – All-County: 2nd Place
Liam Moloney – All-County: 4th Place
Joe Palma – All-County: 2nd Place (103 career wins)
Mike Sweeney  – All-County: 2nd Place

Boys Swimming
New York State Scholar-Athlete Team
Brian Cremer – All-League     
Liam Driscoll – All-League