BBP Winter Athletic Honors

The Bayport-Blue Point School District is pleased to announce the following student-athletes who earned postseason honors for their outstanding performance in the athletic venues this winter season.  Congratulations to all recipients who have represented the student body in exemplary fashion.

Boys Swimming – League II Champions
Brian Cremer – All-County, All-Division
Andrew Dazzo – All-County
Scholar-Athlete Team Award

Boys Basketball – Suffolk County Class A Semifinalists
Dylan Adams – All-League
Jared Gray – Academic All-County
Lucas Jenks – All-League, All-Conference
Connor Panzner – All-League, All-Conference
Dalton Prendergast – League VI Unsung Hero Award

Girls Basketball
Paige Faherty – All-League
Kaitlyn Leahy – All-League
League VI Outstanding Sportsmanship Team

Fencing
Marcus Russo – All-Long Island

Wrestling – 2nd Place in Suffolk County Division II
Ryan Hake – All-County 1st Place (Most Outstanding Wrestler)
Joe Palma – All-County 2nd Place
Justin Underwood – All-County 2nd Place
Jon Campanelli – All-County 3rd Place
Christian Engel – All-County 3rd Place
Dylan McGovern – All-County 3rd Place
Rob Rodriguez – All-County 3rd Place
Matt Ceglio – All-County 4th Place
Joe Klaritch – All-County 4th Place
Jake Palma – All-County 4th Place

Boys Track League V Championship (Third in School History), Small School County Runner-up
Harry Martin – All-State, All-County, Academic All-County, State Qualifier, All-League   
John Antonacci – All-League
Jack Flood – All-League
David Gandolfo – All-League
Bailey Imbo – All-League
John Kaplan – All-League
Beau Kraft – All-League
Adam LaFemina – All-League
Dan Percival – All-League
Rob Vetri – All-League
New York State Scholar-Athlete Award

Girls Track – League V Champions        
Brooke Kreuscher – All-League, Academic All-County    
Annie Caminiti – All-League                
Kathleen Cibuls – All-League
Taylor Darby – All-League
Brianna Delzell – All-League
Daryia Dolan – All-League
Courtney Dooley – All-League    
Emily Geraci – All-League
Alyssa Hall – All-League    
Casey Hasher – All-League
Mary Kate Kaplan – All-League
Nicole Mason – All-League
Lindsey McGovern – All-League                
Rebecca Muschio – All-League    
Katie Saroka – All-League
Steph Silver – All-League
Rachel Steinmuller – All-League
Sam Triani – All-League    
Jeami Van Weele – All-League
Bailey Walker – All-League    
New York State Scholar-Athlete Award

Boys Bowling
Mikey Druhm – All-League